Sample lesson english 5 units

סיכום קצר

האויב הוא סיפור על הומאניות, דעה קדומה וקונפליקט. הוא מתרחש על החוף היפאני בתקופת מלחמת העולם השנייה כשיפאן וארה"ב היו במלחמה.

יום אחד דר. סדאו הוקי ואשתו, חנה, מצאו אדם פצוע ומחוסר הכרה שנשטף לחוף סמוך לביתם. לפליאתם, הם גילו שהוא שבוי מלחמה אמריקאי שנמלט מהשבי. הסיטואציה הזו הובילה אותם לדילמה. הם קרועים בין רגשות ההומאניות לבין רגש הפטריוטיות. האם עליהם להציל את האמריקאי או להסגירו לרשויות? שהרי האמריקאי הפצוע הוא אויבם. כאזרחים יפאניים הם מחויבים לדווח עלי למשטרה ולהסגירו לידם. אבל, סדאו הוא רופא ועליו להציל חיים. ויש עוד סוגיה-הם מפחדים שהמשרתים שלהם יחשבו שהם בוגדים בשל המחסה שהם נותנים לפצוע. המשרתים יכולים לדווח עליהם וזה יסכן את המשפחה כולל את שני הילדים ואת מעמדו של סדאו.

לבסוף, סדאו ואשתו מחליטים לקחת את האמריקאי הביתה ולטפל בו עד שהוא יחלים ואז להסגירו למשטרה. המשרתים שפוחדים ומלאים באמונות טפלות מסרבים לעזור  לאדוניהם בטיפול באסיר.

סדאו מנתח את השבוי. הניתוח מסתיים בהצלחה. ביום השביעי אחרי הניתוח, המשרתים מחליטים לעזוב את הבית. אחרי שהם עוזבים, אדם במדים רשמיים בא לבקש מסדאו להגיע לארמון כי לגנרל יש כאבים.

סדאו מספר לגנרל על הבעיה עם השבוי. הגנרל מבטיח לפתור את הבעיה ע"י שליחת מרצחים להרוג את השבוי כך שסדאו יהיה מוגן. אבל, כלום לא קורה וסדאו מבין שהגנרל לא עומד לקיים את הבטחתו.

סדאו מחליט לעזור לאמריקאי להימלט לאי קטן ליד החוף שם יוכל לחכות לסירת דייגים קוריאנית שתיקח אותו. סדאו מבקש שהאמריקאי יאותת כל ערב. כשהוא רואה שאין איתות בפנס, הוא מבין שהאמריקאי בטוח.

סדאו שלמד רפואה באמריקה חווה שם דעות קדומות ולכן הוא לא אוהב אמריקאים והוא תוהה למה הוא לא הרג את השבוי.

החלטתו של סדאו להציל את  האמריקאי מוכיחה את ההומניטאריות שחזקה מרגש הפטריוטיות.

הדמויות

סדאו

סדאו הוא יפני גאה ומסורתי שהעריץ את אביו והיה בן צייתן. הוא התאהב בחנה רק אחרי שווידא שהיא יפנית טהורה. הוא התחתן איתה רק אחרי שקיבל את אישורו של אביו. הוא עשה הכול לפי כללי המסורת היפנית. הוא בעל אוהב. הוא למד רפואה וניתוח באמריקה.

הוא מנתח מוכשר ומדען. הוא אוהב את עיסוקו וגאה ביכולותיו. בזמן הניתוח הוא שוכח הכול חוץ מלהצליח בניתוח. סדאו מרגיש שהוא נעלה מהאמריקאים עימם הוא חי. עכשיו, כשיפן במלחמה עם ארה"ב, הוא מחשיב את האמריקאים כאויבים. אבל, לימודיו בארה"ב השאירו עליו חותם. יחד עם לימודיו הרפואיים הוא גם ספג באמריקה את ערכי ההומניטאריות. כרופא מצופה ממנו לעזור ולהציל חיי אדם בשל העובדה שחיי כל אדם הם בעלי ערך. זו הסיבה שהוא יכול להחזיר את השבוי לים כפי שחשב תחילה, אלא . הוא מאחסן אותו ומנתח אותו. זו גם הסיבה שהוא לא מדווח עליו למשטרה ועוזר לו לבסוף לברוח. במהלך הסיפור הוא בקונפליקט שנפתר כאשר ערכי ההומניטאריות שלו מתגברים על הדעה הקדומה שלו ועל הלאומנות.

חנה

התחנכה בארה"ב ושם פגשה לראשונה את סדאו. היא אישה מודרנית שהתחתנה לפי רצונה. היא השותפה של סדאו כאשר עליו להחליט מה לעשות עם האדם הלבן שמצאו על החוף. אבל, היא נוהגת לפי המסורת היפנית. היא התחתנה עם סדאו אחרי שאביו אישר את הזיווג. היא מכינה את ארוחותיו של סדאו, אבל לא סועדת עימו. יחסיה עם המשרתים הם פורמאליים והיא לא מבטאה את רגשותיה בנוכחותם. אפילו כשהם לא מצייתים לה היא שומרת על כבודה.

חולקת עם בעלה את סלידתו מזרים והיא מתקשה להיות באותו החדר עם האמריקאי או לגעת בו אבל היא עושה את זה כשהמשרתים מסרבים לטפל בו. היא אישה טובת לב. היא מרגישה שזה בלתי אפשרי עבורה לזרוק את השבוי בחזרה לים. היא מרחמת עליו במהלך הניתוח ואחריו כשברור שהוא סובל מכאבים כשהיא מקווה שהוא לא עונה ע"י שוביו. היא סולדת מהגנרל כי הוא מכה את אשתו והיא מאמינה שהוא מסוגל להתנהג באכזריות כלפי אנשים חסרי ישע כתום השבוי. החוזק של הדמות שלה מתגלה במהלך הניתוח: היא שמעולם לא הייתה בחדר ניתוח לא חשה בטוב ומקיאה בחוץ אבל מייד לאחר מכן היא חוזרת לעזור לבעלה בניתוח.

הגנרל

הוא איש זקן וחולה שחווה ניצחונות במלחמה (נלחם בקרב הרואי במנצ'וריה) שבזכותם הגיע לעמדה בכירה עם הרבה אחריות. אך, הוא אדם אנוכי שרוצה שסדאו יהיה בקרבתו בשל היותו מנתח מוכשר. הוא גם למד בארה"ב ומעדיף רופאים אמריקאיים מיומנים מאשר רופאים גרמניים אותם הוא מחשיב לחסרי רחמים ואכזריים. אבל, הגנרל בעצמו הוא אכזר וחסר רחמים. הוא מעסיק רוצחים שכירים ומכה את אשתו באכזריות. אך עדיין בשל מעמדו וניצחונותיו הצבאיים, הוא פוחד שהוא יואשם בחוסר פטריוטיות ובשל הזנחת חובתו שהוא הוא לא שלח את מרצחיו להרוג את האמריקאי כפי שהבטיח.

השבוי האמריקאי

תום הוא צעיר אמריקאי שמשרת בצי האמריקאי. הוא שבוי מלחמה שנורה בעת המלטות. הוא מתואר כבלונדיני וכחוש. הפנים שלו מבטאים כאבים ויש לו צלקות אדומות על הצוואר שרומזות על עינויים שעבר. זו בוודאי הסיבה לפחד שהוא חש כשהוא מתעורר אחרי הניתוח מוצא את עצמו בבית יפני. חוסר הביטחון במעמדו מפחיד אותו והוא רוצה לדעת מה יעשה עימו. העובדה שסדאו לא רוצה לדעת כלום אודותיו, אפילו לא שמו, מטרידה אותו והוא מציג את עצמו באימפולסיביות בפני חנה. כשהוא חש טוב יותר, הוא מבטא את תודתו.

The Enemy

A Short Summary

The Enemy is a story of humanitarianism, prejudice and conflict. It is set on the Japanese coast during the Second World War when America and Japan are at war.

One day Dr. Sadao Hoki and his wife, Hana, find an unconscious, wounded man who was washed up on the shore near their house. To their amazement, they discover that he is an escaped American prisoner of war. This situation leads to a dilemma. Sadao and Hana are torn between feelings of humanitarianism and patriotism. Should they save the American or hand him over to the authorities? The wounded American is their enemy. As Japanese they have to report him to the police and hand the prisoner over, but Sadao is a doctor, he has to cure the wounded. There is another issue – they are afraid the servants may think they are traitors because the shelter the enemy. The servants can inform them and that will endanger the whole family, the children and Sadao's position.

Finally, Sadao and his wife decide to take the American home and treat him until he recovers and then hand him over to the police. The servants, who are frightened and superstitious, refuse to help their masers with the prisoner.

Sadao operates on the prisoner. The surgery end successfully. On the seventh day after the operation, the servants decide to leave the house. After the leave, an official in uniform comes to the house to ask Sadao to come to the palace because the General is in pain.

Sadao tells the General about his problem with the enemy. The General promises to solve the problem by sending assassins to kill the enemy so that Sadao will be safe. However, nothing happens and Sadao realizes the General is not going to keep his promise.

Sadao decides to help the American escape to a little island off the coast, where he can wait for a Korean fishing boat to take Him. Sadao asks the American to signal every evening. When he sees no flashlight, Sadao understands that the American is safe.

Sadao, who studied medicine in America, experienced prejudice while living there. He does not like America and wonders why he could not kill the American.

Sadao's decision to save the American proves that humanitarianism can be stronger than patriotism.

The characters

Sadao

Sadao is a proud and traditional Japanese man who admired his father and was an obedient son. He fell in love with Hana only after making sure she was a pure Japanese woman and married her only after getting his father's approval. He is a loving husband. Sadao studied medicine and surgery in America. He is an extremely skilled surgeon and scientist. He loves his profession and is proud of his abilities. During surgery he forgets everything else except what he has to do for the surgery to succeed. Sadao feels superior to the Americans he lived and studied with.

 Now when Japan is at war with the United States, he considers the American his enemies. However, his studies in America have left their mark on him. With his medical studies he also absorbed the American humanitarian values. As a doctor he is supposed to help and save any human being because every human life is valuable. This is why he can't put the American back into the sea, but shelters him and operates on him. This is why he does not finish his report to the police and finally helps Tom escape. Throughout the story he is in conflict and this conflict is resolved when Sadao's humanitarian values overcome his prejudice and nationalism.

Hana

Hana was educated in the United States and this where she met Sadao.  She is a modern woman who married the man of her choice. She is Sadao's partner when it comes to deciding what to do with the white man they found on the beach. However, she behaves She married Sadao in Japan after his father approved of the match. She keeps her dignity. She shares her husband's dislike of foreigners   and finds it difficult to be in the same room with Americans or to touch him, but she does it when the servants refuse to serve him. She is kind and good hearted. She feels it is impossible for her to the American back into the sea. She takes pity on him during the operation and afterwards because of his obvious suffering and she hopes he has not been tortured. She dislikes the General for beating his wife and believes he is capable of cruelty towards other helpless people, such as tom. Her strength of character is revealed during the operation: she has never attended an operation before and she feels really unwell. She is about to faint when she runs out of the room, throws up, and then immediately returns to the sickroom to assist her husband in the operation.

The General

He is an old and sick man. Repeated victory in the war (Manchuria) made him a high official with many responsibilities. But he is selfish man who wants Sadao near him because he is such a skilled surgeon. He, too, studied in the United States and prefers American trained doctors to those trained by the Germans, whom he considers ruthless. However, the General himself is cruel and ruthless. He employs his own private assassins and is known to beat his wife cruelly. Yet, despite his position and military victories, he is afraid that he would be blamed for lack of patriotism and for neglecting his duty because he did not send his assassins to kill the American as he had promised.

Tom, the American enemy

Tom is a young American who served in the American Navy. He must have been a prisoner of war who was shot when trying to escape. He is described as blond and extremely thin. His face expresses suffering and there are red scars on his neck which suggest that he may have been tortured. This is probably the reason for the terror he feels when he wakes up after the surgery and finds himself in a Japanese house. The uncertainty of his situation scares him and he wants to know what will be done with him. The fact that Sadao does not want to know anything about him, not even his name, bothers him, and he impulsively introduces himself to Hana. When he feels better, he expresses his gratitude.